Skip links
Alfalex_bannery_1920x550_05_2020B

Odborné články

Komunikace v lékárně – jak na to lege artis

Hemoroidální nemoc (HN), v řeči pacienta spíše „hemoroidy“, představuje rozšířený zdravotní problém. Přesné epidemiologické údaje nejsou sice k dispozici, ale odhaduje se, že prevalence HN v dospělé populaci může dosahovat dokonce až 70 %. Průzkumy dále ukazují, že většina pacientů nepovažuje tuto diagnózu za závažné onemocnění. V každém případě se jedná o nepříjemný zdravotní problém, který zhoršuje kvalitu života. Řada pacientů s méně závažnými příznaky HN však lékaře ani nevyhledá. Téměř polovina pacientů se obává lékařského vyšetření, proto přicházejí pacienti se symptomy HN nejprve do lékárny.

lekarnice

Role systémové a topické terapie v samoléčbě hemoroidálního onemocnění ve vztahu k jeho symptomatologii

O hemoroidální nemoci hovoříme v současnosti jako o civilizační chorobě. Dle statistik potížemi spojenými s tímto onemocněním…

Stydlivě o hemoroidech před tárou a profesionální překonání tabu za tárou

Z mezinárodního průzkumu z roku 2018 (1) vyplývá, že svědění, bolest, krvácení při stolici související s rozšířenými hemoroidy, mlčky snášíme téměř rok a půl. Hemoroidy jsou civilizační onemocnění, z vlastní zkušenosti ho zná více než polovina z nás, a přesto se jedná o téma, které je skryté pod rouškou tabu. Stud z narušení intimity, strach z nemoci a obava ze ztráty důstojnosti často oddaluje řešení problému a brání otevřené komunikaci.

Nové doporučené postupy

Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP vydalo v lednu 2021 Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře na téma Hemoroidální nemoc. Jak sám autorský tým uvádí, cílem tohoto doporučeného postupu je shrnout současné znalosti o hemoroidálním onemocnění, poskytnout všeobecnému praktickému lékaři podporu v jeho přístupu a nabídnout možnosti řešení komplikovaných případů ve spolupráci se specialisty.

Novinky v léčbě hemoroidální nemoci a jejích komplikací

Hemoroidy jsou jednou z nejčastěji diagnostikovaných klinických jednotek a vůbec nejčastějším důvodem návštěvy proktologické ambulance postihujícím více než 50% populace starší 50 let, zejména ženského pohlaví.

Nová doporučení v léčbě hemoroidálního onemocnění

Evropská koloproktologická společnost, European Society of ColoProctology (ESCP), vydala v roce 2019 nová doporučení pro léčbu hemoroidálního onemocnění. Významnou změnou je doporučení v oblasti základní léčby nově pro všechny 4 stupně onemocnění, kdy se doporučuje do základní léčby zahrnout.

Odborná videa

předchozí
MUDr. Soňa Hořínková Hemoroidální onemocnění – tabu v medicíně
PlayPlay
Chirurgická léčba hemoroidálního onemocnění
PlayPlay
Hemoroidální onemocnění v kostce - MUDr. Martin Kouda
PlayPlay
Trojitý efekt Alfalexu (HCP)
PlayPlay
následující
 

Materiály ke stažení

Alfalex plakát
Alfalex RC mechanismus účinku
Alfalex doporučenka

Pokud máte zájem o dodání materiálů do vaší ordinace, napište nám na dotaz@servier.com

Pozvánky