fbpx
Skip links
Alfalex_bannery_1920x550_05_2020B

Odborné články

STYDLIVĚ O HEMOROIDECH PŘED TÁROU A PROFESIONÁLNÍ PŘEKONÁNÍ TABU ZA TÁROU

Z mezinárodního průzkumu z roku 2018 (1) vyplývá, že svědění, bolest, krvácení při stolici související s rozšířenými hemoroidy, mlčky snášíme téměř rok a půl. Hemoroidy jsou civilizační onemocnění, z vlastní zkušenosti ho zná více než polovina z nás, a přesto se jedná o téma, které je skryté pod rouškou tabu. Stud z narušení intimity, strach z nemoci a obava ze ztráty důstojnosti často oddaluje řešení problému a brání otevřené komunikaci.

NOVÉ DOPORUČENÉ POSTUPY

Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP vydalo v lednu 2021 Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře na téma Hemoroidální nemoc. Jak sám autorský tým uvádí, cílem tohoto doporučeného postupu je shrnout současné znalosti o hemoroidálním onemocnění, poskytnout všeobecnému praktickému lékaři podporu v jeho přístupu a nabídnout možnosti řešení komplikovaných případů ve spolupráci se specialisty.

Novinky v léčbě hemoroidální nemoci a jejích komplikací

Hemoroidy jsou jednou z nejčastěji diagnostikovaných klinických jednotek a vůbec nejčastějším důvodem návštěvy proktologické ambulance postihujícím více než 50% populace starší 50 let, zejména ženského pohlaví.

Nová doporučení v léčbě hemoroidálního onemocnění

Evropská koloproktologická společnost, European Society of ColoProctology (ESCP), vydala v roce 2019 nová doporučení pro léčbu hemoroidálního onemocnění. Významnou změnou je doporučení v oblasti základní léčby nově pro všechny 4 stupně onemocnění, kdy se doporučuje do základní léčby zahrnout.

Odborná videa

předchozí
MUDr. Soňa Hořínková Hemoroidální onemocnění – tabu v medicíně
PlayPlay
Chirurgická léčba hemoroidálního onemocnění
PlayPlay
Hemoroidální onemocnění v kostce - MUDr. Martin Kouda
PlayPlay
následující
 

Materiály ke stažení

Shrnutí doporučení pro léčbu ESCP
Trhací blok Alfalex pro pacienty

Pozvánky

Pozvánka na akreditovaný e-learningový kurz „Hemoroidální onemocnění v ordinaci praktického lékaře”

Věděli jste, že jen třetina pacientů s hemoroidálním onemocněním navštíví lékaře? Téměř polovina pacientů se…

Videopřednáška pro lékárníky na téma „Hemoroidy nemusí být tabu, není nutno se držet stereotypu”.

PharmDr. Gabriela Kroupová a MUDr. Soňa Hořínková poukazují na některé možné stereotypy v lékárnách kolem hemoroidálního onemocnění, které je stále pro většinu tabu. Celou přednášku lze celou shlédnout na www.educomm.cz

Konference HEALTHCOMM PROFESSIONAL
Kongres NEMOCNIČNÍCH LÉKÁRNÍKŮ