fbpx
Skip links
Slider

Odborné články

STYDLIVĚ O HEMOROIDECH PŘED TÁROU A PROFESIONÁLNÍ PŘEKONÁNÍ TABU ZA TÁROU

Z mezinárodního průzkumu z roku 2018 (1) vyplývá, že svědění, bolest, krvácení při stolici související s rozšířenými hemoroidy, mlčky snášíme téměř rok a půl. Hemoroidy jsou civilizační onemocnění, z vlastní zkušenosti ho zná více než polovina z nás, a přesto se jedná o téma, které je skryté pod rouškou tabu. Stud z narušení intimity, strach z nemoci a obava ze ztráty důstojnosti často oddaluje řešení problému a brání otevřené komunikaci.

NOVÉ DOPORUČENÉ POSTUPY

Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP vydalo v lednu 2021 Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře na téma Hemoroidální nemoc. Jak sám autorský tým uvádí, cílem tohoto doporučeného postupu je shrnout současné znalosti o hemoroidálním onemocnění, poskytnout všeobecnému praktickému lékaři podporu v jeho přístupu a nabídnout možnosti řešení komplikovaných případů ve spolupráci se specialisty.

Novinky v léčbě hemoroidální nemoci a jejích komplikací

Hemoroidy jsou jednou z nejčastěji diagnostikovaných klinických jednotek a vůbec nejčastějším důvodem návštěvy proktologické ambulance postihujícím více než 50% populace starší 50 let, zejména ženského pohlaví.

Nová doporučení v léčbě hemoroidálního onemocnění

Evropská koloproktologická společnost, European Society of ColoProctology (ESCP), vydala v roce 2019 nová doporučení pro léčbu hemoroidálního onemocnění. Významnou změnou je doporučení v oblasti základní léčby nově pro všechny 4 stupně onemocnění, kdy se doporučuje do základní léčby zahrnout.

Odborná videa

Play
Play
Play
předchozí
následující
Slider

Materiály ke stažení

Shrnutí doporučení pro léčbu ESCP
Trhací blok Alfalex pro pacienty

Pozvánky

Pozvánka na akreditovaný e-learningový kurz „Hemoroidální onemocnění v ordinaci praktického lékaře”

Věděli jste, že jen třetina pacientů s hemoroidálním onemocněním navštíví lékaře? Téměř polovina pacientů se…

Videopřednáška pro lékárníky na téma „Hemoroidy nemusí být tabu, není nutno se držet stereotypu”.

PharmDr. Gabriela Kroupová a MUDr. Soňa Hořínková poukazují na některé možné stereotypy v lékárnách kolem hemoroidálního onemocnění, které je stále pro většinu tabu. Celou přednášku lze celou shlédnout na www.educomm.cz

15. online kongres Praktického lékárenství
Kongres Healthcomm Professional v Hradci Králové
Kongres Healthcomm Professional v Brně